Далакът е важен орган – не забравяйте за него: ето как да го предпазите зимно време!
Далакът е най-уязвимият коремен орган и най-големият лимфен орган, който помага в защитните функции на организма като място на размножаване на лимфоцитите, белите кръвни клетки и място за наблюдение на имунитета.
Традиционната китайска медицина го нарича “храносмилателен огън” и за доброто му функциониране през зимата трябва да приемате храни със загряващо действие.
Далакът основно допринася за премахването и унищожаването на износени червени кръвни клетки и увредените тромбоцити, както и за рециклирането на желязо.
Въпреки че е много малък орган, той служи като резервоар за кръв, тъй като съдържа червени кръвни клетки и тромбоцити.
Въпреки множеството полезни и важни функции, които изпълнява, далакът не е жизненоважен орган, което означава, че не е необходим за поддържане на живота. В случаите, когато това е необходимо, той може да бъде отстранен хирургически.
За доброто му функциониране през зимата е много важно да:
1.Избягвате големи количества сурова храна или много студени храни и напитки, като тези от хладилник, които убиват “храносмилателния огън”.
Чаят след хранене ще помогне за по-добро храносмилане, а храните, които влияят особено добре върху функцията на далака са: фурми, стафиди, круши, ябълки, краставица, морков, пъпеш, зърнени храни, мед, анасон и канела.
2.Избягвате захарта и мазнините
Твърде големите количества захар натоварват панкреаса, а също това се отразява на далака. Трябва да се избягват мазните храни, алкохолът, бързо разграждащите се захари и твърде много млечни продукти.
3.Не пропускате хранения
Нередовното хранене влияе зле на далака. Работи много трудно, ако прескочите закуската, ядете твърде много за обяд или ядете твърде късно.
4.Включите в диетата си пълнозърнести храни и зеленчуци
Пълнозърнестите храни и зеленчуци в умерени количества представляват необходимото “гориво” за далака.
Оризът, зърнените храни, киноато, просото, елдата, лещата, бобът, нахутът и други бобови растения могат да се консумират ежедневно, но в по-малки количества и могат да се консумират в големи количества със зеленчуци или в по-малки количества с риба.
Когато става въпрос за зеленчуци, най-добре е да консумирате морков, тиква, магданоз, сладък картоф и картофи.
5.Физическа активност
Въпреки правилното хранене, далакът може да се претовари поради липса на физическа активност, стрес, заболявания или твърде влажен климат, така че не е необходимо да се подчертава, че редовната физическа активност е изключително важна.
Коментирай: