Следвам тези съвети само месец и всичките ми орхидеи цъфнаха.
Сред орхидеите има както издръжливи и непретенциозни, така и много капризни.
Започнете с малко
Започнете с най-непретенциозните представители, устойчиви на болести. За тези, които са нови в отглеждането на орхидеи, Phalaenopsis е най-добрият избор.
Меката светлина е ключът към красотата на една орхидея
Изберете подходящото осветление за вашата орхидея. Тези тропически цветя в закрити условия принадлежат към светлолюбивите култури, но те не понасят слънчевата светлина. Орхидеите трябва да се поставят близо до онези прозорци, които са обърнати на запад или изток.
Умно поливане на орхидеите
Влаголюбивите орхидеи и техният тропически произход не трябва да ви подвеждат. В повечето случаи е достатъчно поливане веднъж седмично. По-добре е да поливате орхидеята чрез потапяне във вода или чрез душ, докато първият метод е много по-лесен и по-надежден. Саксията с орхидея се потапя в съд с мека вода, така че субстратът да е добре наситен с влага (не повече от 20-30 минути). След като, водата напълно насити субстрата, отцедете излишната вода.
Подхранване = растеж
Без изключение всички орхидеи се нуждаят от доста висока концентрация на торове в почвата. За тези култури могат да се използват само специални торове, предназначени за орхидеи и те трябва да се прилагат само с водата за поливане. Достатъчно е да се подхранват веднъж месечно. Подхранването не се прилага през цялата година, а в месеците на активно развитие.
Пресаждане
Орхидеите трябва да се пресаждат средно на всеки 2 години. С тези растения трябва да се борави изключително внимателно, защото корените лесно се нараняват.
За орхидеите са необходими специални почвени смеси, състоящи се от груби части от кора, мъх и други полезни компоненти. Преди засаждане трябва внимателно да разгледате растението и да премахнете всички меки, повредени и сухи места, като обработите отрязаното място с въглен. Орхидеите не се заравят, те се поставят внимателно върху изсипания хълм на дъното на саксията и след това, свободното пространство се запълва със субстрат.
След процедурата не поливайте растението поне 3 дни и възобновете подхранването след месец.
Контрол на температурата
За да цъфтят орхидеите, те се нуждаят от хладни условия, по-специално температурата през нощта по време на подготовката за цъфтежа трябва да падне до поне 15-18, а в идеалния случай до 12-15 градуса. Относно конкретното време на преминаване в стадий на покой и необходимите показатели за вашата орхидея, е задължително да изясните информацията при покупката, защото всеки сорт има свои специфични характеристики и „навици“. Но просто осигуряването на хладни условия за орхидеите не е достатъчно. Трябва да се наблюдава контраст между дневните и нощните температури: през нощта температурата на въздуха в помещението, където стои орхидеята, трябва да спадне средно с 4-5 градуса спрямо дневната температура.
Подрязване
Отрежете изсъхналите съцветия на растението. Изсъхналите съцветия не се отстраняват напълно, а приблизително наполовина над второто или дори третото око.
Необходими са основни грижи за орхидеята, за да цъфти обилно!
Коментирай: