Причини за спазмите – какво иска да ви каже тялото ви?

Причини за спазмите – ето какво иска да ви каже тялото ви

Обикновено от спазми страдат мускулите на задната част на прасеца, както и предната и задната част на бедрото. Но, понякога спазмите засягат и мускулите на ръцете, китките, коремната стена и раменния пояс.

В повечето случаи лекарите смятат това състояние, макар и болезнено за безобидно. Особено, ако мускулният спазъм е еднократен и не трае дълго.

Има обаче комбинации от симптоми, които изискват спешно посещение при лекаря!

Откъде идва мускулният спазъм не е напълно ясно за науката. Често причината не може да бъде установена. Но има ситуации, които често предхождат спазъма. Ето 5-те най-чести причини за спазмите:

1.Пренатоварване на мускулите
Често спазмите са резултат от прекалено енергичен подход във фитнес залата. Получените микротравми в процеса на оздравяване могат да бъдат придружени не само от болка, но и от мускулни крампи.

2.Нарушения на кръвообращението
Класически пример – тунелният синдром. Поради постоянното фиксирано и неестествено положение на китката в мускулите се нарушава кръвообращението. Следствието от това може да бъде както болка, така и мускулна слабост, както и спазми.

Други типични причини за нарушения на кръвообращението са неудобните обувки и неправилната поза за сън. Сковани ръце, крака, шия – всичко това също е признак на нарушения на кръвообращението и може да предизвика спазми през нощта.

3.Прегряване и дехидратация
Няма значение какво е причинило прегряването: лятната горещина, интензивно физическо натоварване или висока температура. Основното е, че заедно с потта тялото губи не само влага, но и електролити, необходими за правилното предаване на нервните импулси. Мускулите реагират на това и се получават спазми.

4.Недостиг на микроелементи
Недостигът на калий, калций или магнезий може да попречи на мускулите да се отпуснат. А това води и до спазми.

5.Болести и лекарства
Мускулните крампи често съпътстват заболявания като диабет, бъбречни заболявания и нарушения на щитовидната жлеза. Те могат да бъдат и страничен ефект от приемането на определени медикаменти – по-специално диуретици, както и лекарства за лечение на ангина пекторис, остеопороза и болест на Алцхаймер.

Как да се отървете от спазмите?
За щастие, да се отървете от спазъм е доста лесно в повечето случаи. Ето някои ефективни начини:

1.Разтегнете засегнатия мускул

Направете лек мускулен масаж. Това ще помогне на стегнатия мускул да се отпусне.

Например спазмите на краката могат да бъдат облекчени така: седнете, изправете краката и издърпайте върха на засегнатия крайник към вас.

2.Компрес
Поставете на мускула, навлажнена с топла вода кърпа или чаршаф. Можете да вземете топла вана или да направите хидромасаж, като насочите струята вода от душа към мускула.

Може да използвате и лед в кърпа, леко масажирайте.

3.Обезболяващо

Ще помогне за облекчаване на спазъма.

Пофилактика на спазмите

Ето няколко основни начина за предотвратяване на мускулните крампи:

Пийте много вода, за да предотвратите дехидратацията. Не злоупотребявайте с алкохола. Освен всичко друго, той е мощен диуретик и провокира загубата на течности.

Правете редовни загрявки, за да предотвратите нарушения на кръвообращението.

Носете удобни обувки. Опитайте се да избягвате стреса и нервното напрежение. Необходима ви е пълноценна почивка и сън.

Уверете се, че диетата ви е пълноценна и включва храни, богати на калий, магнезий и калций: млечни продукти, зърнени храни, орехи и др.

Ако е необходимо, приемайте минерални комплекси и хранителни добавки, но само след консултация с лекар.

Коментирай:

error: Content is protected !!