Това ухание не може да се сбърка – яйцата по панагюрски на баба Дешка са божествени

Яйца по панагюрски е любимо ястие на редица българи. Както сами се досещате тази рецепта е родена и се приготвя най-правилно в борческо Панагюрище. Ето защо е най-добре да се придържаме към местните обичаи за приготвянето на бързата гозба, която е в състояние да насити и най-гладния юнак, съветва сайта pzdnes.com.
Първият ми досег с тази вкусотия беше в детството, когато я приготви наша комшийка и баба на моя връстница, но в Брацигово. Там на яйцата се казва „иченца“. Но баба Дешка си беше панагюрка. Като сложи ръцете на Ф и по-добре хич да не се мяркаш пред нея. Люта, едра жена. Но пък така вкусно готвеше, че през ваканциите все се навъртахме край тях. Я баничка стъкмила, я тутманик.

Яйцата по панагюрски са известни и като „парени яйца“, а също и „яйца на очи“.
За да се справите успешно е необходимо да си набавите основните продукти за сътворението на този невероятен специалитет, който е най-вкусен ако имате под ръка домашни продукти. Та заради това е хубаво да се разходите по селата край Панагюрище и да си ги закупите от там.
В миналото всичко нужно за рецептата можело да се набави на градския пазар, където спретнати лелки от Бъта, Баня, Мечка, Смилец и Попинци разпалено хвалели стоката си, прилежно подредена в дълбоки кошници. И както пише по писанията това ставало „секоя събота“. Пък и името на Панагюрище си означава „пазар“.

– Домашни яйчица, домашни яйчица, по три за грош…
Или:
– Вкусно сиренце – козе, краве или овче, може да се опита… Домашно масъуце…(знам, че е масълце:)
Или:
– Червен пипер и шарена сол от Бъта, мерудийки, шаренийки – всякакви…Чесън и лук, на връзка и на бройка…
За мръвки нищо не се споменава в историята, защото хайван – пазарът е бил по-встрани от зеленчуковия.

Пък и да си го кажем под секрет, панагюрки са бая стиснати и рядко пазарували от спретнатите баби. Не защото не им се искало, но повечето също си гледали кокошчици, докато съвсем не се погражданили.
Но нека се върнем на продуктите за рецептата:

За да постигнете съвършенството на панагюрската гозба, ще ви трябва: кисело млекце, яйца по три броя на човек от семейството(ако децата са малки, може и по две), олио, масълце, червен пипер, чесън и една кафена лъжичка оцет.
А сега запрятайте ръкави.

Извадете най-малката си тенджерка, напълнете я с вода и чакайте да заври, като сипете вътре една кафена лъжичка оцет и още толкова сол. През това време си подгответе дълбоки чинии. Вземете три скилидки чесън и хубавичко го счукайте в хаванчето. На една порция се полага по половин кофичка кисело мляко, така че разпределете чесъна съобразно това и след това го разбийте в млякото. Готовият млечен сос насипете в чиниите, но не прекалявайте. Вземете двеста грама сирене и го наронете в соса. Другият вариант е да го нарежете на плочка и да го поставите във всяка порция.

Междувременно водата ви трябва да е завряла и е ред на яйцата. Счупете черупката и изсипете съдържанието на поне три във водата.

Това го пояснявам, защото разказвах рецептата на една приятелка и бях забравила да я предупредя, че яйцето не се слага с черупката. В резултат беше направила варени яйца с млечно-чесънов сос и сирене, но това е друга история.

След като започнат да се забулват, изчакайте две-три минути и внимателно ги извадете с помощта на решетъчна лъжица. Имате два варианта да ги пуснете да се разположат в чинията или да ги оставите в празна чиния, за да се отцедят от водата и след това да ги поставите върху соса.

След като повторите това колкото пъти е нужно, сиреч, колкото порции ще правите, отместете водата от котлона и я заместете с тиганче, в което разтопете половин пакетче масло и една лъжица олио. Изчакайте добре да се загрее и после запържете вътре червения пипер. Сега с помощта на лъжица полейте яйцата в чинията и вече сте напълно готови да викате челядта на масата.

Коментирай:

error: Content is protected !!